четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ФОТО: Шарени мурали се појавуваат на улиците само кога врне

ulici

Последни вести

Дизајнери од Јужна Кореја одлучија на навистина интерсен начин да се спасат од меланхоличните денови кога едноставно не престанува да врне.

Тие ги вратиле боите на улиците на Сеул, преку цртање на огромни и живи слики кои се појавуваат само кога врне.

Идејата е наречена „Проект Монсун“, и како што покажува и самото име, била започната за годишната сезона на монсуни, кога знае да врне непрекинато и по цели три недели.

Уметниците користеле специјална хидрохроматска боја, која останува невидлива сé додека површината не се намокри.

Погледнете…

 

 

Најчитани вести