среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Фото: Се проширува булеварот Александар Македонски

Prosiruvanje na lenta na Aleksandar Makedonski (4)

Последни вести

Екипите на Градот Скопје деновиве прошируваат дел од крстосницата на булеварот Александар Македонски со улицата 16. Македонска бригада. Во текот на градежните работи коловозот на булеварот Александар Македонски ќе се прошири за една сообраќајна лента со ширина од 3,5 метри, во делот пред и по свртувањето во десно кон улицата 16.Македонска бригада, кон базата на Противпожарната бригада.

Коловозот на булеварот Александар Македонски ќе се прошири во должина од 150 метри.

Prosiruvanje na lenta na Aleksandar Makedonski (3)

На терен деновиве се прави ископ, се преместуваат рабниците, сливниците и столбовите за улично осветлување. На новата сообраќајна лента потоа ќе се нанесе тампонски слој и ќе се асфалтира.

Prosiruvanje na lenta na Aleksandar Makedonski (1)

Со проширувањето на дел од крстосницата меѓу булеварот Александар Македонски и улицата 16.Македонска бригада во голема мера ќе се намали метежот во сообраќајот и ќе се олесни свртувањето во десно, кон базата на Противпожарната бригада.

Prosiruvanje na lenta na Aleksandar Makedonski (2)

Градежните работи се очекува да завршат за еден месец. На проширување на дел од крстосницата меѓу булеварот Александар Македонски и улицата 16. Македонска бригада работат екипите на ЈП „Улици и патишта“, а Градот Скопје за овој зафат ќе потроши околу 2 милиона денари со ДДВ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести