вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

ФОТО: Се роди животно кое е половина зебра, половина магаре

kumba

Последни вести

Минатата недела во зоолошката градина Рејноса во Северно Мексико се роди Кумба, половина зебра, половина магаре.

Мајката на Кумба е зебрата Раја, а таткото е магарето Игнацио. Тие редовно доаѓаат да си го видат малечкото.

Од зоолошката градина велат дека Кумба е редок вид животно, бидејќи хромозомите на зебра и магаре, по правило, не се компатибилни. Но сите се надеваат дека во овој случај мајката природа направила добар спој.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести