четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 26

ФОТО: Седумстотини години се држат за раце

koski

Последни вести

Костури кои се држат за раце и кои се закопани во 14 век се откриени во капелата Свети Морел во Халатон.

– Веќе сме виделе слични костури во Лечестер каде една двојка е закопана заедно, изјави археологот Вики Скор, која учествува во откопувањето.

Главното прашање е зошто двојката која се држи за раце се закопани токму на тоа место, кога постои црква во Халатон. Што е посебно во ова место? Се претпоставува дека капелата можеби била место за аџилак, а можеби закопаните биле криминалци, странци или болни.

Се верува дека коските припаѓале на лица на иста возраст, но со понатамошното истражување ќе се утврди колку биле стари во време на смртта.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести