вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

ФОТО: „Шанел“ фустанот на Џулијан Мур од 80.000 монистри

mur

Последни вести

Наградата за најдобра актерка на 87. доделување на Оскарите, Џулијан Мур ја прими облечена во уникатен фустан.

Елегантниот фустан изработен по мерка од бел органдин и сатенски креп, проткаен е со неверојатни ситни 80 илјади монистри и цветчиња од слонова коска, бел и црн органдин и муслин.

Oscars 2015 - RED CARPET

Дури шест кројачки, биле ангажирани за чипката за чија изработка биле потребни 150 часови. Интересно е дека Ателиер Монтекс, еден од десетте ателиери на Шанел бил задолжен за цветчињата, додека пак 15 жени работеле 600 часови на изработката на 160 цветови од чипка. Четири кројачки на фустанот работеле 215 часови во Париз, додека уште две кројачки работеле 22 часа во Лос Анџелес.

87th Annual Academy Awards - Arrivals

Импресивниот фустан совршено и прилегаше на Џулијан Мур, а уникатниот модел сигурно никој нема да може лесно да го ископира.

 

Најчитани вести