сабота, 29 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ФОТО: Силен земјотрес и Цунами во Чиле

Последниот силен земјотрес во Чиле беше регистриран во 2010 година, кога во потрес со јачина од 8,8 степени според Рихтеровата скала загинаа 524 лица, а беа урнати околу 220.000 објекти

cile1

Последни вести

Земјотрес со јачина од 8,2 степени по Рихтер го погоди крајбрежјето на Чиле и предизвика цунами бранови со височина од околу два метри, јавуваат светските новински агенции, пренесува Нетпрес.

Според информациите на геолошката служба на САД, епицентарот на земјотресот бил на 86 километри северозападно од чилеанскиот пристанишен град Икике, во Тихиот океан на длабочина од 10 километри. Во земјотресот загинале најмалку пет лица, четири мажи и една жена. Тие биле затрупани под урнатини, објавува “Франс Прес“.

Аларм за опасност од цунами бранови бил објавен и во Еквадор и во Перу, каде земјотресот исто така бил силно почуствуван. Тихоокеанскиот центар за предупредување од цунами, стациониран на Хаваите, испратил предупредување и до властите во Колумбија, во Коста Рика и во Панама.

cile2

Осум последоватилни потреси се случиле по првичниот земјотрес. Најсилниот од нив бил со јачина од 6,2 степени. По земјотресот властите во Чиле наредиле итна евакуација на целото население во северното крајбрежје на државата. Дел од патиштата во овој регион биле затрупани од наноси. Во паниката, предизвикана од земјотресот, во градот Икике околу 300 осуденички побегнале од затвор, јави „Асошиејтед Прес“.

cile3

Последниот силен земјотрес во Чиле беше регистриран во 2010 година, кога во потрес со јачина од 8,8 степени според Рихтеровата скала загинаа 524 лица, а беа урнати околу 220.000 објекти.

cile4

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести