Магазин

ФОТО: Сите добитници на Оскари 2016

ФОТО: Сите добитници на Оскари 2016

Осумдесет и осмото доделување на оскари се одржа вчера, а ние Ви ја претставуваме листата на добитници на наградите на американската Академија за филм и наука.

Најдобар филм: Spotlight на Том Мекарти

Најдобра режија: The Revenant на Алехандро Гонзалес

Најдобар актер: Лeoнaрдо Ди Каприо за The Revenant

Најдобра актерка: Бри Ларсон за Room

Најдобра машка споредна улога: Марк Рајленс за Bridge of Spies

Најдобра женска споредна улога: Алисија Викандер за Danish Girl

Најдобар документиран филм: Amy

Најдобар анимиран филм: Inside Out

Најдобро оригинално сценарио: Spotlight

Најдобро адаптирано сценарио The Big Short

Костимографија: Mad Max: Fury Road, Џени Биван

Сценографија: Mad Max: Fury Road, Колин Гипсон и Лиса Томпсон

Шминка и фризура: Mad Max: Fury Road

Камера: The Revenant, Емануел Лубески

Монтажа на фотографии: Mad Max: Fury Road, Марк Мангини и Дејвид Вајт

Монтажа на звук: Mad Max: Fury Road, Крис Џенкинс, Грег Рудолф и Бен Озмо

Визуелни ефекти: Ex Machina, Ендрју Вајтхурст, Пол Норис, Марк Ардингтон и Сара Бенет

Анимиран краток филм: Bear Story

Дкументиран краток филм: A Girl in the River: The Price od Forgiveness, Шармин Обејд Чиној

Најдобар краток филм: Stutterer, Бенџамин Клири и Серена Армитаж

Најдобар филм надвор од англиско подрачје: Son of Saul, Унгарија

Оригинална музика: The Hateful Eight

Оригинална песна: Writing on the Wall (Spectre), Сем Смит и Џими Нејпс

Foto: Tanjug / AP
Foto: Tanjug / AP
 Foto: Tanjug / AP
Foto: Tanjug / AP
 Foto: Tanjug / AP
Džejms Gej Ris i Asif Kapadija (Foto: Tanjug / AP)
Piter Dokter (Foto: Tanjug / AP)
 Stiv Golin, Bli Pagon Faust, Nikol Roklin i Majkl Šugar (Foto: Tanjug / AP)
Čarls Rendolf (Foto: Tanjug / AP)
Tanjug / AP
 Foto: Tanjug / AP
Foto: Tanjug / AP
Foto: Tanjug / AP
Foto: Tanjug / AP
Foto: Tanjug / AP
Foto: Tanjug / AP
Foto: Tanjug / AP
 Foto: Tanjug / AP
Foto: Tanjug / AP
Laslo Nemeš, reditelj filma Son of Saul (Foto: Tanjug / AP)
Foto: Tanjug / AP
Foto: Tanjug / AP