среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 14

ФОТО: Слика на Пикасо продадена за рекордни 179, 4 милиони долари

pikaso_slikaaa

Последни вести

Слика од Пикасо постигна рекорд како најскапо некогаш продадено уметничко дело постигнувајќи цена од 179,4 милиони долари на аукција на Кристис во Њујорк.

pikaso_slika_2

Аукциската куќа процени  дека кубистичкото масло на шпанскиот сликар Пабло Пикасо „Les femmes d’Alger (Верзија О)“ ќе биде продадена за околу 140 милиони долари, но неколку понудувачи натпреварувајќи се по пат на телефон доведоа до победничката понуда од 160 милиони долари.

Оваа сума со провизија од нешто повеќе од 12 отсто за Кристи`с ја донесе конечната цена од 179.365.000 долари, јави Хина.

Најчитани вести