сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ФОТО: Снег во Квинсленд по цели 30 години

sneg

Поврзани вести

Граѓаните на Квинсленд, Австралија останале вчудоневидени откако кога се пробудиле надвор ги дочекала снежна прекривка. Иако во некои делови од светот снегот е вообичаена појава, жителите на Квинсленд немаат видено природен снег цели 30 години.

sneg1

Службите во зимскиот период обично користеле машина за вештачки снег за да ја разубават зимата, а сега жителите на Квинсленд имаат можност да се порадуваат на вистински снег.

sneg2
Но, обилните снежни врнежи предизвикале хаос во сообраќајот, затворени се училишта, а во некои делови од Австралија дошло и до проблеми во снабдувањето со електрична енергија.

 

 

 

 

 

 

Најчитани вести