сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ФОТО: Снимено „смајли“ во вселената

smile-hubble500

Последни вести

Како резултат на гравитационата интеракција меѓу галаксиите, во галактита SDSS J1038+4849 во соѕвездието Голема мечка е забележана многу невообичаена група во облик на „смајли“.

Имено, оваа групација била откриена во 2008 година и уште тогаш на научниците им имала необична форма па ја нарекле „чеширска мачка“(Cheshire Cat ) според ликот од детската книга „Алиса во земјата на чудата“).

Според мислењето на астрономите, групата се состои од четири компоненти, од кои две се расположени на растојание од пет милијарди светлосни години, а другите две на растојание од 7,6 милијарди години.

Најчитани вести