Свет

ФОТО: Со киселина и удари нападнати членките на Пуси Рајот

ФОТО: Со киселина и удари нападнати членките на Пуси Рајот

Две членки од контроверзниот бeнд Пуси Рајот биле нападнати со киселина и крвнички удари од разбеснета толпа.

Девојките тврдат  дека во нападот се здобиле со изгореници од киселина и модринки.

Марија Аијокина и Надежда Толокоњикова беа прекриени со „зелени дамки”, бидејќи биле нападнати од “организирана група” на млади со антисептик, солзавец во спреј и оружје.

Gang: They were covered in paint, antiseptic and pepper spray by the group of men

Во видео записот кои го објавија Pussy Riot може да се видат шест момчиња, со патриотски обележја на Русија, како ги навредуваат , додека ги напаѓаат панкерките во ресторан на “McDonalds” во Нижни Новоград.

Prolonged: The gang shouted abuse while they continued to launch the liquids at the members of the feminist band

Адвокатот на групата, Јевгениј Губин, за агенцијата Интерфакс исто така навел дека кон девојките, напаѓачите фрлале и метални предмети.

Толокоњикова на Твитер го објави и лекарскиот извештај во кој пишува дека има хемиски изгореници во пределот на очите, лицето и раката.

Distressed: The pair spoke directly into the camera after the incident

Аијокина вели дека се здобила со потрес на мозок и дека е шиена на неколку места во пределот на челото.

Руска  полицијата го истражува овој инцидент.