петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 63

ФОТО: Со овој автомобил може да поминете 100 километри за 100 денари

kola

Последни вести

Иницијативата „Тесла конвојот 2014“ и електричното возило „Тесла модел С” се презентира во Скопје како дел од активностите на Европската недела на мобилност.

Економичен и по сите светски стандарди, без издувни гасови и брз како куршум, првиот електричен автомобил бесшумно пристигна и на скопскиот асфалт. Со него, за само 100 денари може да минете дури 100 километри. Хрватскиот претприемач и инженер Саша Цвитојевиќ, од Загреб до Скопје патуваше со своето возило „Tesla S”, кој го промовираше пред нашите редакции.

Во рамки на регионалната инцијатива на хибридни возила и нивна популаризација и употреба, Македонија ја доби првата станица за полнење на овие уреди.

avtom-1

avtom-2

avtom-3

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести