среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

ФОТО: Сопругата на амбасадорот Волерс прави ајвар

Таа на помош ги викнала и Вероник Герет, сопруга на британскиот амбасадор во Македонија, Чарлс Герет, и нивната помлада пријателка од Ирска, Кетрин Браун.

ajvar500

Последни вести

Во дворот на резиденцијата на Соединетите Американски Држави на големо се приготвуваше ајвар.

Сопругата на американскиот амбасадор во земјава, Пол Волерс , Мери Џо Волерс пo четврти пат приготви македонски вкусен ајвар кој ќе замине во САД.

2ajvar500

Таа на помош ги викнала и Вероник Герет, сопруга на британскиот амбасадор во Македонија, Чарлс Герет, и нивната помлада пријателка од Ирска, Кетрин Браун.

1ajvar500

Ајварот Мери секоја година го приготвува со асистенција од главната готвачка во резиденцијата на САД, Лилјана Соколовска.

3ajvar500

За разлика од претходните години, кога купувале по педесет килограми пипер, годинава, како што рекла госпоѓата Волерс за Телеграф, се решиле на триесет килограми. Причина за тоа е што мандатот на амбасадорот Волерс му истекува и до крајот на годинава, или на почетокот од следната, ќе си заминат од Македонија.

4ajvar500

– Ова е последниот ајвар што го правиме тука. Во САД го немаме овој пипер и тешко дека ќе можеме повторно сами да го приготвуваме, но, сепак, ќе пробаме со ќерките да го направиме в година. Драго ми е што барем на овој начин успеав да научам нешто од овдешната традиција кога се работи за храната – вели сопругата на Волерс.

Фото: Телеграф.мк

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести