недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

ФОТО: Споменик за жртвите на монструмот Брејвик

utoja

Поврзани вести

Норвешка реши за изгради споменик во чест на 77-те жртви на монструмот Андрес Брејвик.

Шведскиот уметник Јонас Далберг Дело е победник на Меморијалната награда 22 јули во Норвешка која се доделуваше на идеи за споменик.

Далберг предлага да се исече парче од 1.000 кубни метри од карпа на островот Утоја, каде Андерс Беринг Брејвик изврши масовно убиство, за да се остави вечна трага во пејзажот.

Потоа, парчето камен ќе се однесе на местото каде Брејвик ја детонираше бомбата во централно Осло, каде од него прво ќе се направи меморијална патека, а потоа и постојан амфитеатар насловен “Време и движење”.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести