четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 52

ФОТО: Спортски авион се урна на плажа во Хрватска

Спортски авион се урна на плажа во Хрватска

Спортски авион се урна на плажа во Хрватска

Поврзани вести

Две лица го загубија животот, а едно е во тешка здравствена состојба откако спортски авион се урна во морето во близина на туристичката населба Каштел Шафилиќ во Хрватска.

Спортски авион се урна на плажа во Хрватска

Спортски авион се урна на плажа во Хрватска

Инцидентот се случил околу 17.40 часот, а во малиот спортски авион имало три членови на екипажот, јавуваат хрватските медиуми.

Спортски авион се урна на плажа во Хрватска

Спортски авион се урна на плажа во Хрватска

Засега се утврдуваат причините за несреќата. Како што пренесуваат медиумите, сосема случајно била избегната уште поголема трагедија, затоа што авионот за малку ги избегнал големиот број капачи што во тој момент се наоѓале на плажата.

Дел од медиумите неофицијално наведуваат дека авионот летал само четири минути, пилотот бил на обука, а поради непознати причини удрил во дел од објектот на хотелот Ресник и се срушил во морето.

Најчитани вести