Македонија,Крими хроника

ФОТО: Средношколка прегазена на пешачки кај Клуб на пратеници

ФОТО: Средношколка прегазена на пешачки кај Клуб на пратеници

Девојче е прегазено денес на пешачки премин во центарот на Скопје. Според првичните инфромации таа има скршеница на ногата и со возило на Итна помош е префрлена во Ургентниот центар.

Незгодата се случила околу 12.45 часот на улицата Митрополит Теодосиј Гологанов, на пешачкиот прем веднаш до Клубот на пратеници, пишува Вечер.

Според изјавите на сведоците, девојчето кое најверојатно е средношколец од средното уметничко училиште, било со неколку другари и во моментот кога ја минувало улицата на нив налетал “форд фокус“ со скопски таблички. Тој не возел многу брзо, но сепак не закочил и удрил во неа.

Таа паднала крај улицата а на помош и притекнале случајни минувачи и работници од градилиштето кое се наоѓа во непосредна близина.

nesreka1

Набрзо на местото пристигнаи возило на Итната помош а лекарскиот тим ја стабилизираше состојбата на повредената. Од она што можеше да се види е дека таа има фрактура на ногата нодополнителните ипитувања во Ургентниот центар треба да утврдат дали тоа е единствената повреда, пренесува Вечер.

Полициски екипи го регулираа сообраќајот на крстосницата, а повеќе детали околу незгодата се најавени за попладнево.

ФОТО: Вечер.мк