понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

ФОТО: Српските медиуми ја признаа МПЦ

GG-630x480

Последни вести

По повод денешното започнување на божиќните пости српски Телеграф објави фотографија од поглаварот на МПЦ г.г. Стефан. Во прилог на текстот се објаснува големото значење на празникот за православниот свет.

На социјалните мрежи од двете страни на границата постојат разни коментари за фотографијата, но ниту една не е навредлива. Едни велат дека Телеграф ја призна МПЦ пред тоа да го стори СПЦ, а други пак шпекулираат дека медиумите први го скршија мразот меѓу двете раскарани сестрински цркви.

Најчитани вести