вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 31

ФОТО: Страшна автобуска несреќа во Шпанија

bus_1

Последни вести

Најмалку 12 лица загинаа, а 39 други се повредени минатата ноќ, кога автобус кој  превезувал 50-тина патници излетал од патот и се превртил во амбис длабок 15 метри во близина на градот Сиеса во југоисточниот дел на Шпанија.

bus_2

Како што јави ТАСС, автобусот патувал од Мадрид кон градот Бујас во шпанскиот автономен регион Мурсија.

Десет лица загинале на самото место на несреќата, а уште две пооцна во болница им подлегнале на здобиените повреди. Сите повредени патници од автобусот се згрижени во блиските болници.

bus_3

Причините за излетувањето на автобусот засега не се познати. Полицијата започна истрага за несреќата. Според шпанските медиуми, возачот на автобусот кој е повреден во несреќата изјавил дека откажале сопирачките на автобусот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести