понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 7

ФОТО: Суши само за во Гинис

susi

Последни вести

Трговски центар во Хонгконг се подготвува да влезе во книгата на рекорди со најголемиот суши мозаик во светот.

Вкусното дело е составено од точно 20.647 одделни елементи и зазема вкупна површина од 37 квадратни метри.

Поводот за рекордот е десетгодишнината од отворањето на најпопуларниот ресторан за суши во трговскиот центар.

Организаторите на настанот предвидуваат по инспекцијата на претставниците на Гинисовата книга за рекорди, вкусното искушение да се подели со присутните на прославата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести