сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

ФОТО: Тажна приказна за езерото кое исчезнува

urnija

Последни вести

Иранското езеро Урмиа во текот на последните десет години толку многу пресушило што едвај се забележуваат контурите на едно од некогаш најголемите солени езера на светот.

Beta/AP Photo/Ebrahim Noroozi

Веќе со години нивото на солената вода на ова езеро драстично се намалува, па денес во близина на истоимениот град можат да се видат напуштени пространства кои порано биле покриени од водениот сјај.

Beta/AP Photo/Ebrahim Noroozi

Научниците проценуваат дека Урмиа изгубила дури 80 отсто до својата водена површина.

Beta/AP Photo/Ebrahim Noroozi

Сместено на 40-тина километри од границата со Турција, ова иранско богатство било центарот на богатата покраина со која доминирал овој град.

Beta/AP Photo/Ebrahim Noroozi

Beta/AP Photo/Ebrahim Noroozi

Beta/AP Photo/Ebrahim Noroozi

Beta/AP Photo/Ebrahim Noroozi

Beta/AP Photo/Ebrahim Noroozi

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести