Свет

ФОТО: Темза поплави стотици домови низ Британија

ФОТО: Темза поплави стотици домови низ Британија

Невремето и обилните врнежи и понатаму прават проблеми низ Обединетото Кралство. Реката Темза синоќа се излеа и поплави неколку градови во јужна Англија, по што на неколку места го надмина рекордот во водостојот.

Најризично е во Беркшир, Суреј и Сомерсет, а поплавите се приближуваат  кон Лондон. Но, бидејќи британската престолнина е заштитена со брана, нема опасност за поплави во градот.

Has he almost been defeated? Workers continue to build flood defences around the home of Sam Notaro in the flooded village of Moorland on the Somerset Levels

Според британските медиуми 900 куќи се поплавени, а илјадници се  уништени од надојдената вода.

Aerial view: Water surrounds flooded properties in the village of Moorland on the Somerset Levels near Bridgwater

Агенцијата за заштита на животната средина вчера издаде 14 предупредувања поради големите поплави долж Темза, што значи дека „опасни за живот“ се неколку области долж речното крајбрежје. Во поплавените краишта покрај Темза населението и војската со насипи од вреќи со песок се обидувааt да го ограничат прелевањето.

Still just as bad: Flood water continues to cover farmland on the Somerset Levels near Bridgwater

По поплавите следеа низа критики упатени до премиерот Дејвид Камерон дека не презел доволно мерки за спречување на поплавите.

Dog's life: Sue O'Brien and her three puppies being rescued from her home which is flooded in Wraysbury, Berkshire

Метеоролозите најавуваат опасност и во следните денови бидејќи ќе продолжат врнежите.

Still going in: School children are ferried by boat in Old Winsor, Berkshire, after the River Thames burst its banks

Devastation: Cars are surrounded by water in the village of Moorland on the Somerset Levels

Aid: An elderly woman being rescued from her home in Wraysbury, Berkshire. The River Thames has hit record levels causing extensive flooding