понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 58

ФОТО: Терористичка закана во трговски центар во Брисел, едно лице е уапсено

Закана за бомба во трговски центар во центарот на Брисел. Како што јавува белгискиот портал Лалибре, во моментов на местото на настанот се екипите за брза помош, како и Единицата за уништување на експлозиви.

teroristicka zakana-brisel

Поврзани вести

Закана за бомба во трговски центар во центарот на Брисел. Како што јавува белгискиот портал Лалибре, во моментов на местото на настанот се екипите за брза помош, како и Единицата за уништување на експлозиви.

Според првичните информации осомничениот е уапсен и неутрализиран, а најверојатно на себе носел појас со експлозиви.

Премиерот на Белгија Шарл Мишел кој гостувал во утринската програма на Бел РТЛ во 7.50 часот набрзина го напуштил гостувањето и рекол дека ситуацијата во Трговскиот центар е мошне сериозна, а исто така закажана е средба и на кризниот штаб.

Во полицијата била пријавена сомнителна ситуација околу 5.30 часот утрово, изјавил портпаролот на бриселската полиција Илсе Ван де Кер.


Таа додава дека во моментов е обезбеден безбедносен периметар околу зградата, а операциите се сеуште во тек.

Најчитани вести