среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

(ФОТО) Торнадо кај Кикинда

Пијавицата е атмосферски вртлог од помали размери и кратко траење кој при нестабилна атмосфера се појавува под олујен облак кумулонимбус.

oblak

Поврзани вести

Во околината на Кикинда вчера во текот на невремето била снимена пијавица.Снимките од вртлогот кај Кикинда на Блиц ги испратил нивен читател. Истите биле направени вчера околу пладне, а целата појава траела 15 мин.Штета не била причинета, бидејќи било надвор од градор во атарот.

oblak 1Пијавицата е атмосферски вртлог од помали размери и кратко траење кој при нестабилна атмосфера се појавува под олујен облак кумулонимбус.

Многумина сметаат дека водената пијавица е всушност мало торнадо над вода и дека таквата пијавица која од вода ќе поиме на копно, се смета за торнадо.

Вчера, Србија ја погоди силно невреме па по улиците на Ниш течеа реки.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести