четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 16

ФОТО: Торонто заробено во снежна бура, 11 жртви на студот

Една од најлошите снежни бури во историјата на Торонто, 11 лица починаа од студот.

kanada sneg

Поврзани вести

Интензивна снежна бура донесе снег и замрзнат дожд во најголемиот град во Канада, Торонто, а го зафати и источниот дел од државата.

Поради невремето 400.000 лица во регионот остнаа без електрична енергија,а има и огромен застој во сообраќајот.

Патниците се заглавени на аеродромите во Торонто, Отава и Монтреал откако десетици летови се откажани или доцнат.

Студот во Канада зема 11 жртви.

Градоначалникот на Торонто, Роб Форд изјави дела „ова е една од најлошите бури во историјата на градот“ и најави дека можно е наскоро да се прогласи вонредна состојба.

Тој истакнал дека е најважно да го средат проблемот со прекинот на електрична енергија во две болници.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести