ТОП,Свет

ФОТО: Товарен авион ја промаши пистата, заврши на локален пат

ФОТО: Товарен авион ја промаши пистата, заврши на локален пат

Товарен авион за време на слетувањето ја промаши пистата на аеродромот североисточно од Милано и заврши на локален пат, а во инцидентот за среќа нема повредени.

Во авионот DHL 737-400 кој полетал од францускиот аеродром Шарл де Гол имало две лица.

Авионот ја пробил оградата на аеродромот Орио ал Сери, пренесува Ројтерс.


Инцидентот се случил нешто по 4 часот изутринава поради што речиси три часа аеродромот бил затворен.