петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ФОТО: Трајановски на терен по поплавените улици низ Скопје

Надлежните институции заедно со градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски и Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески веднаш излегоа на терен на најкритичните точки кои беа поплавени во градот.

koce-mile500

Поврзани вести

По силното невреме кое синоќго зафати главниот град, при што беа поплавени неколку подвозниците во градот, беше свикан итен состанок на оперативното тело на Владата и Град Скопје за координација и справување со поплавите.

Надлежните институции заедно со градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски и Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески веднаш излегоа на терен на најкритичните точки кои беа поплавени во градот.

1

Најзафатени беа булеварот под Стоковната куќа Мост, на кружниот тек кај хотелот Континентал, спроти зградата на МРТ, Булеварот „Киро Глигоров“ и улица „Финска“. На некои од нив нивото на водата достигна 2,5 метри, а беа заглавени и неколку автомобили.

2

Се мобилизираа сите Јавните претпријатија, Комунална хигиена, Водовод и Канализација, Улици и патишта, Паркови и зеленило, Дирекцијата за заштита и спасување како и Противпожарната единица и на повеќето места водата беше испумпана за многу кратко време и штетите се санирани.

3

 

4

 

5

6

7

1koce

 

3koce

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести