четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

ФОТО: Улица на три религии во Црна Гора

1

Поврзани вести

Гребајската улица во Црна Гора е местото каде се спојуваат три религии. На оваа улица во црногорско Гусиње се наоѓаат џамија, православна и католичка црква.

За граѓаните ова претставува вистинско богатство.

2

На почеток на Гребајската улица се наоѓа Везировата џамија, најстара во градот со мнозинство муслиманско население. Ја изградил скадарскиот везир на почетокот на 15-тиот век.

3

На 50 метри низ улицата, кралот Александар во 1926 година ја изградил српската православна црква. Малку подолу е сместена и католичката црква Св. Антон. Изградена е во 1933 година.

4

Најстарите жители на Гусиње велат дека сите вери и нации од градот секогаш живееле во слога кога им било најтешко. Војните и природните несреќи само повеќе ги зближувале. Дека тој соживот продолжува се истакнува и со примерот дека за реновирање на црквата донирале сите граѓани и католици и муслимани.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести