петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 38

ФОТО: Уметник прави имагинарни домови за бездомници

4

Последни вести

Уметникот од Лос Анџелес, кој себеси се нарекува Скид Робор, се одлучи да укаже на проблемот со сиромаштијата на навистина оригинален начин.

Ги обиколува подрачјата во Лос Анџелес каде што живеат бездомниците и со помош на спреј за нив прави имагинарни домови. Фотографиите ги објавува на својот Инстаграм профил.

На секого му остава мал пакет со помош, а се проценува дека само во населбата „Скид Роу“ живеат од 3.000 до 6.000 бездомници.

Во фотогалеријата погледнете ја оваа необична уметност.

1

2

3

5

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести