среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 58

(ФОТО) Ураган го опустоши пацифичкото крајбрежје на Мексико

meksiko

Последни вести

Ураган во понеделникот уништи добар дел од мекскичкиот пацифички полуостров Баха Калифорнија, од трошни куќи до луксузни хотели и цвртсо градени трговски центри, уништувајќи цели градски квартови до темели.

Моќниот ураган „Одил“ кој стигна во неделата навечер рушеше дрвја, далеководи, бандери, скрши автомобили, прозори и фасади на згради. Го поплави главниот пат, а сите пристаништа и еден аеродром се затворени.

meksiko 1

Американскиот центар за урагани објави дека максималната брзина на ветерот изнесувала околу 150 км на час. Се очекува дека ќе наврнат 15 до 30 литри на квадратен метар, а некаде може да се јават големи поплави и лизгалишта.

Силниот ветер и обилни дождови продолжуваат да се шират на север, но ураганот изгуби на јачина.

Околу 300 илјади лица се во повремени засолништа, а повредени се 135 лица.

Службата за цивилна заштита соопштила дека најголем дел од електричната инсталација е скината, а без струја се 240 илјади луѓе.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести