вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 52

ФОТО: Вака изгледал првиот Дизниленд

d

Последни вести

На овие фотографии може да се види како изгледал првиот Дизниленд.

Имено, првиот забавен парк Дизниленд ги отворил портите за своите посетители пред речиси 60 години – летото 1955 година, кога илјадници луѓе пошле да го видат најзабавното место на светот.

На отварањето биле пуштени во продажба 11 илјади влезници, а дошле повеќе од 28 илјади луѓе.

d1

d2

d3

d4

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести