петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

ФОТО: Вака ќе изгледа првата куќа на Марс

1

Последни вести

Мислевте дека животот на Марс е невозможен? Се лажете, бидеќи експертите на НАСА на Хаваите работат на проект на изградба на куќа во која човекот за време на престојот на Марс би можел да живее како на Земјата.

Тие имаат во план да направат соларни панели кои ќе наликуваат на стакленици за градина.

-Тоа можеби сега изгледа далеку од реалноста, но ова сценарио би можело да биде и тоа како возможно во иднина кога ќе започне првата мисија на Марс, вели еден од експертите на НАСА.

2

За оваа идеја да стане реалност на Марс, потребно е еден астронаут да помине една година во овие куполи и дозволено им е  да носат исклучително специјално опремен вселенски костим. За да се спречи чуството на клаустрофобија, куќите имаат високи покриви, пространи трпезарии и кујни.

3

Во досегашните студии истражувачите работеле под претпоставка дека астронаутите навистина се во вселената за да можат што подобро да ги отстранат евентуалните проблеми и на најдобар начин да се подготват за мисијата која се очекува да биде реализирана до 2030. година.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести