сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Фото: Вандализам на булеварот Александар Македонски

Vandalizam na bul. aleksandar Makedonski (4)

Последни вести

Во текот на вчерашниот ден, на потегот од Шумарски факултет до Оштина Гази Баба, непознати сторители со секира исекле 7 дрвја од видот каталпи, засадени 2012 година во дрворедот на булеварот „Александар Македонски“.

Градот Скопје го осудува овој вандалски чин со кој е нанесена материјална штета, но и нагрдување на јавните зелени урбани површини, со оглед на тоа што зеленилото, особено дрвјата, придонесуваат за намалување на загаденоста на воздухот во нашиот град.

Градот Скопје го пријави овој вандаски чин во полиција, а МВР трага по сторителите.

Vandalizam na bul. aleksandar Makedonski (1)

Vandalizam na bul. aleksandar Makedonski (2)

Vandalizam na bul. aleksandar Makedonski (3)

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести