вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 56

ФОТО/ВИДЕО: 11-годишник на Клод Моне, уметник од мали нозе

Негови слики купиле и членовите на кралското семејство во Британија.

mladumetnik

Поврзани вести

Има само 11 години, а веќе има два милиони евра на својата штедна книшка, заработени со продажба на неговите неверојатни уметнички дела. Британските медиуми малиот уметник Кирон Вилијамсон го нарекоа наследникот на легендарниот Клод Моне.

Желбата за цртање кај Кирон се појавила по посетата на Корвол,кога побарал од своите родители бои за да го нацрта пристаништето. Своите први дела ги продал на само шестгодишна возраст за сума од 22 000 долари.

Негови слики купиле и членовите на кралското семејство во Британија.

На последната негова изложба, тој заработи 250.00 фунти за само 20 минути.

„Кирон отсекогаш користел квалитетни бои и материјали што вообичаено ги користат возрасни, професионални сликари. Никогаш не беше задоволен со дела што изгледаат како постери, а многу често стануваше во шест  часот наутро за да заврши со сликањето пред да оди во училиште“ , изјавила неговата мајка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести