вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ФОТО/ВИДЕО: Албанци од Балканот на боиштата во Сирија

Се тврди дека во Сирија учествуваат околу 750 борци од Албанија, Косово и Македонија

albanci dobrovolci vo sirija

Поврзани вести

Албанските доброволци во Сирија, на чело со својот командант Лавдрим Мухакхери позираат на фотографијата направена од косовските медиуми. Освен командантот, сите останатите се маскирани.

Тие држат оружје во рацете, додека во средината се наоѓа митралез со голем калибар.

Некои имаат подигнат еден прст што значи „Бог е еден“.

Тие тврдат дека во борбите во Сирија учествуваат околу 750 Албанци од Косово и Метохија, Албанија и Македонија. Овие бројки ги негира министерот за надворешни работи на Косово, Енвер Хоџа.

На снимката која е објавена, албанските борци во Сирија, меѓу останатото најавуваат дека ќе се одмаздат за убиството на Осама бин Ладен.

Засега нема податоци колку точно македонски државјани заминале на фронтовите во Сирија, но неофицијално се споменува бројка од околу 300 лица. Инаку, во изминативе неколку месеци беше објавено дека во Сирија загинале четворица македонски Албанци кои се бореле на страната на бунтовниците.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести