Свет

ФОТО + ВИДЕО: Авионот на „Џерманвингс“ паѓал 18 минути

ФОТО + ВИДЕО: Авионот на „Џерманвингс“ паѓал 18 минути

Полицајците и спасувачките екипи се упатија во непристапната зона на Алпите на височина од 1.500 метри каде што се сружи авионот на „Џерманвингс“. Според најновите податоци авионот не паѓал 8, туку 18 минути.

german_2

Потрагата продолжува и денес, а во текот на денот се очекува на местото на несреќата да пристигнат францускиот претседател Франсоа Оланд и германската канцеларка Ангела Меркел.

Germanwings A320 abgestürzt - Wrackteile an der Absturzstelle

Според најновите информации авионот паѓал 18 минути. Француските власти истакнуваат дека авионот е изгубен од радарот вчера околу 10.30 часот. Според нив настаните што се случувале во периодот помеѓу 10.30 и 10.31 во пилоткста кабина имаат клучна улога за решавање на мистеријата.

german_4

Исто така, утврдено е дека авионот удрил во бочната страна на планината, односно дека удрил во неа околу 10.48 часот. За тие 18 минути, од 10.30 до 10.48 – авионот нагло губел висина.

german_5

Фотографиите од местото на несреќата се крајно драматични.

-Тоа се призори на стравот, се работи за страшна драма, изјави Франк Валтер Штајнмаер, шеф на германската дипломатија.

FRANCE-GERMANY-SPAIN-AVIATION-ACCIDENT

Во Шпанија е прогласена тридневна жалост со оглед на тоа што во авионот летале и околу 45 државјани на Шпанија.

Меѓу патниците имало и 67 Германци, меѓу кои и 16 ученици кои се враќале од програма за размена на ученици.