Македонија

ФОТО+ВИДЕО: Експлозија во центарот на Париз

ФОТО+ВИДЕО: Експлозија во центарот на Париз

Во експлозија која одекнала во станбена зграда во центарот на Париз најмалку пет лица се повредени, а голем број на луѓе се евакуирани. На местото на настанот се наоѓаат пожарникари и амбулантни возила.

pariz-eksplozija-2

Причина за експлозијата најверојатно е истекување на гас, според „Франс инфо“. Според париската полиција најверојатно претходно во еден од становите избил пожар.

Почувствував како земјата се тресе и слушнав силна експлозија, и тогаш видов чад надвор. Има многу луѓе на улиците и можат да се слушнат сирените на амбулантните возила, изјави еден од очевидците.