петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 25

ФОТО/ВИДЕО: Има само осум месеци, а тежи над 20 килограми

Најдебелкото бебе, имам осум месеци, а тежи колку шестгодишно дете

bebebuce

Поврзани вести

Малиот Сантијаго Мендоза е најкрупното бебе во Колумбија. Има само осум месеци, а неговата тежина веќе достигнала 20 килограми.

Малото момче, кое се смета дека е најдебелото бебе во Колумбија, деновиве беше згрижено од фондацијата „Gorditos de Corazon“ со цел да добие соодветна медицинска помош поради преголемата тежина.

Неговата мајка побарала помош од волонетрите на фондацијата обајснувајќи дека таа се чувствува виновна за неговата тежина бидејќи секогаш кога тој плачел таа му дава храна и млеко.

Докторите истакнале  поради дебелината кај Сантијаго е зголемен ризикот од многу болести како дијабетес, хипертензија и срцеви заболувања, па нивната мисија е намалување на тежината без одложување. Тој тежи колку просечено шестгодишно дете. Велат дека намалувањето на неговата тежина ќе биде тешка задача и во неа ќе мора да помогне целото семејство.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести