Свет

ФОТО/ВИДЕО: Катастрофа во Лондон, се урна дел од театар, стотина повредени

ФОТО/ВИДЕО: Катастрофа во Лондон, се урна дел од театар, стотина повредени

Стотина лица биле повредени кога дел од таван се срушил за време на претстава во Лондон, јавуваат британските медиуми, пренесува Нетпрес.

Трагедија се случила во стариот театар „Аполо“ во англиската престолнина, во централниот кварт Вест Енд, потврдила полицијата, а пренесе британски Дејли Меил.

Според весникот, катастрофата се случила  за време на претстава и дел од луѓето што биле во публиката останале заробени во објектот, поточно потрупани во урнатини.

Aid: Paramedics attend to an injured person at the scene at the Apollo Theatre on Shaftesbury Avenue

Според „Дејли Меил“, во несреќата повредени биле 88 лица, од кои седум се во критична состојба.

Rescue effort: Emergency services attending the scene at the Apollo Theatre on Shaftesbury Avenue

Сведоци изјавиле дека се слушало дека „балконот крцка“ пред почетокот на претставата, но мислеле дека е дел од продукцијата.

„Мислевме дека е дел од сценографијата, но потоа се слушна кршење и дел од покривот падна“, изјавил очевидец и додал дека по уривањето голем облак од прашина се раширил насекаде низ театарот.

Running to help: One man, who was in the audience at the Grade II listed theatre with his family, said he suffered a head injury after he was hit by falling debris

Лондонската противпожарна служба соопштила дека верува оти се ослободени сите луѓе што биле заробени под урнатините.

Injured people sit wrapped in emergency blankets on a London bus    Injured people sit wrapped in emergency blankets sit on a London bus

За време на инцидентот во театарот „Аполо“, кој е стар околу 112 години, имало повеќе од 700 луѓе.

Rushed away: A man is wheeled out of a theatre used as a makeshift treatment center for the theatre

Рушењето на балконот се случило за време на изведбата на „Чудниот инцидент на кучето во ноќта“.

On the roof: Emergency services attending the scene at the Apollo Theatre on Shaftesbury Avenue