вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 59

ФОТО+ВИДЕО: Поплави во Москва

moskva-640x356

Последни вести

Делови од Москва се поплавени откако во рускиот главен град наврна дожд незабележан во изминатите неколку децении, при што стотици луѓе мораа да бидат спасени, јавуваат руски медиуми.

Во Москва дождот почна да врне синоќа, а во текот на целиот денешен ден не престанува. Според властите, досега наврнале 80 мм дожд, што е количина која обично се регистрира во еден месец. Со тоа е надминат рекордот од 1970. година.

moskva2

До пладне во московската Управа за справување со поплави се упатени повеќе од 350 повици.

Во поплавите за сега не е регистрирана ниту една жртва.

moskva1

Испратени се околу 500 возила за спасување граѓани. Метеоролозите најавуваат дека дождот ќе врне во Москва се до утре попладне.

Најчитани вести