среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 40

ФОТО+ВИДЕО: Судир на воз и џип во предградие на Њујорк, седум лица загинаа

APTOPIX Train Car Collision

Последни вести

Најмалку седум лица загинаа денес кога преполн патнички воз се судри со џип на железничката пруга во предградие на Њујорк, објавуваат американските медиуми.

Возот удрил во возилото околу 18, 30 часот по локално време, при што животот го загубила жената која управувала со џипот, додека, шест патници од возот загинале кога се запалил еден од вагоните, пренесува агенцијата AFP.

APTOPIX Train Car Collision

Спасувачките служби брзо стигнале на местото на несреќата за да им помогнат на стотиците трауматизирани патници во возот, кој тргнал од станицата „Гранд сентрал терминал“ на Мехетен.

Train Car Collision

До несреќата дошло откако рампата на преминот преку пругата се спуштила на задниот дел од џипот, кој потоа застанал на пругата. Жената која управувала со џипот излегла да ја погледа штетата на возилото, а потоа се вратила во него и повторно тргнала напред и во тој момент ја удрил возот. По судирот избил пожар во џипот и во неколку вагони од возот.

Во возот во моментот на несреќата имало околу 650 патници.

Најчитани вести