вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 52

ФОТО+ВИДЕО: Убиени осум лица во ресторан во Чешка

restoran-ceska-500_thumb_medium380_0

Последни вести

Вооружен маж убил осум лица, тешко повредил една жена и потоа се самоубил во ресторан во Ухерски брод, во југоисточниот дел на Чешка, јави дописникот на МИА од Прага.

Според достапните информации, напаѓачот е 60-годишен локален жител кој бил нервно растроен.

Тој, нападот претходно го најавил во чешката комерцијална телевизија Прима, објаснувајќи дека бил принуден на чинот поради тоа што што постојано бил навредуван, а никој од надлежните не преземал никакви мерки.
restoran-ceska1-500
– Како и повеќе граѓани шокиран сум од трагичниот настан, кој се случи денеска во Ухерски брод, рече премиерот Бохуслав Соботка изразувајќи длабоко жалење и искрено сочуство до семејствата на загинатите.
restoran-ceska2-500

На местото на настанот пристигна и министерот за внатрешни работи Милан Хованец.

 

Најчитани вести