четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ФОТО/ВИДЕО: Вицепремиерот на Дагестан загина во несреќа во Москва

degestan-zagina-vicepremier

Поврзани вести

Вицепремиерот на Дагестан, Гаџи Махачев загинал во несреќа, соопшти полицијата во Москва. Инцидентот се случил на Кутузов авенијата во Москва.

Според првичните податоци загинаа три лица, меѓу кои и Махачев. Тој се наоѓал во возило од марката „Мерцедес ГЛ“.

Автомобилот се движела по Кутузов авенијата и во реонот на број 33, се удрил во бетонски блокови, а потоа уште во два автомобили. Вкупно петмина се повредени, меѓу нив и три деца, а три лица загинале.

upload-01-pic4_zoom-1000x1000-49051

Screenshot_27

Вицепремиерот на Дагестан бил зад воланот на автомобилот за време на инцидентот, пренесе „РИА Новости“, повикувајќи се на податоци од страна на полицијата на земјата.

Во 2007 година Гаџи Махачев е назначен за постојан претставник на Дагестан кон претседателот на Русија. Во јануари 2013 година станува вицепремиер.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести