Македонија

ФОТО: Вистинска снежна идила на Шапка и Маврово

ФОТО: Вистинска снежна идила на Шапка и Маврово

Вистинска снежна идила владее на ски центрите Шапка и Маврово.

Ниските температури синоќа донесоа снег на повисоките места во земјава, а од градовите снежни врнежи беа забележани во Дебар.

Пониски температури во однос на минатата недела имаме и денеска. Времето е сончево, но дува северен ветер, кој се очекува да достигне брзина до 70 километри на час.

sneg

Променливо облачно време со услови за врнежи од дожд се очекува и за време на претстојниот продолжен викенд, односно за време на празниците Први Мај и Велигден.

sneg1

ФОТО: Метео24.мк