петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

ФОТО: Во Дубаи ќе се гради „Аладин Сити“

aladin

Последни вести

Дубаи следната година ќе гради нов грандиозен проект – Аладин Сити инспириран од приказните за Аладин и Синбад.

Комплексот ќе има три кули, комерцијални и хотелски простори, а ќе се простира на 450 метри од копното и сè уште не е познато колку ќе чини неговата изградба.

Целта на проектот е новите кули да бидат икони на минатото со доза на убавина и туристичка привлечност, ќе биде лоциран надвор од зоната која би требало да биде регистрирана како заштитно подрачје.

aladin1

Откриено е дека ќе има климатизирани мостови со подвижни катови кои ги поврзуваат кулите, пролазите и паркиралиштата.

Покрај тоа, обликот на мостот ќе го имитира егзотичниот живот на морските суштества како змиите и змеевите.

Кулите ќе се простираат на 110.000 квадратни метри, а највисоката би требало да има 24 ката. Останатите би требало да имаат 26 и 25 катови.

Паркиралиштето ќе може да прими дури 900 автомобили.

Најчитани вести