среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 51

ФОТО: Во Прилеп свечено одбележан празникот Томина недела

pp_tomina_nedela (1)

Последни вести

Во оваа прва неделата по Велигден, наречена Томина, светите отци определиле да се чита евангелието за Томиното неверие, како потврда на вистинитоста на Христовото воскресение.

pp_tomina_nedela (2)

По тој повод градоначалникот на општина Прилеп, Марјан Ристески и претседателот на Советот на општина Прилеп, Никола Димески присуствуваа на свечена литургија која се одржа во црквата „Воскресение Христово“ во населеното место Беровци.

pp_tomina_nedela (3)

Градоначалникот Ристески на сите верници им посака многу среќа, разбирање, милосрдие и бериќет.

pp_tomina_nedela (4)

По повод денешниот празник Градоначалникот Ристески присуствуваше и на традиционалниот ручек заедно со сите верници.

 

Најчитани вести