четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 50

ФОТО: Водици во Русија, капење на -45 степени

Речиси 94 илјади луѓе вчера традиционално три пати се нурнале во реките, и покрај мразот.

rusijavoda

Поврзани вести

Православниот празник Богојавление-Водици вчера беше одбележан и во најголемата христијанска држава Русија, каде верниците се крштеваа на температура од -45 степени, додека температурата на водата изнесувала -19 степени.

A Russian Orthodox man bathes in ice cold water near the Red Square in Moscow during a ceremony marking Epiphany on January 19, 2014. (AFP Photo / Vasily Maximov)

Според руските медиуми, речиси 94 илјади луѓе вчера  традиционално три пати се нурнале во реките, и покрај мразот. За да им овозможат на верниците да се искапат во осветените води во реката биле направени 54 отвори во дебелиот мраз.

A Russian Orthodox Christian takes a dip in an icy pond during Orthodox Epiphany celebrations in the village of Strelna outside St. Petersburg January 19, 2014. (Reuters / Maxim Zmeyev)

Верниците веруваат дека со овој чин во чест на крштевањето на Исус годинава ќе имаат повеќе среќа и здравје. Од медицинските служби истакнале дека и покрај екстремните температури никој не се пожалил на влошена здравствена состојба.

A boy dives in an ice hole during Epiphany bathing in Tobolsk. (RIA Novosti / Alexey Malgavko)

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести