петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 46

ФОТО: Замрзнаа рибите во езеро во Норвешка

Јато харинги кои допливале преблизу до копното смрзнале на самото место.

ribizamrznati

Поврзани вести

Во едно норвешко село е толку ладно што дури замрзнаа и рибите во езерото.

На  норвешкиот остров Ловунд  минатата недела температурите се спуштиле до -8 степени, што и не е многу страшно, но помогнати со студениот источен ветер се случил многу чуден феномен.

Јато харинги кои допливале преблизу до копното смрзнале на самото место.

Како што е познато водата замрзнува само во близина на површина и тоа овозможува подводниот свет да продолжи да опстојува.

Научниците велат дека во овој случај рибитнајверојатно бегале од јато корморани и несреќно завршил

 

 

е во плитките делови на морето.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести