понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

ФОТО: Заврши заложничката криза во Турција

kriza_turcija

Последни вести

Вооружениот напаѓач кој вчера попладне упадна во една банка во градот Ван на истоткот на Турција и зема повеќе вработени како заложници, по девет часа заложничка криза и се предаде на полицијата.

kriza_turcija_2

По долгите и напорни преговори на турската полиција Вејсел Ј. Се предаде со што е завршена деветчасовната драма, пренесува танјуг, повикувајќи се на турските медиуми.

Вајсел Ј. Од банката бил изваден од страна на шефот на полицијата во градот Махмут Карааслан, по што со патролно возило е префрлен во полициска станица.

kriza_turcija_3

Напаѓачот за време на кризата ослободи тројца заложници, а откако се предаде, екипите на специјалната полиција влегоа во банката и ги извадија останатите заложници.

Заложничката криза започна вчера околу 16 часот. Вејсел Ј. во телефонски разговор со полицијата порача дека бара да му се исплатат 500.000 турски лири (180.000 евра) и хеликоптер. Исто така порачал дека парите му се потребни за да ги врати парите што ги позајмил за лекување на неговиот татко кој починал.

Најчитани вести