четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ФОТО: Земјотрес го погоди Лос Анџелес, затворен Дизниленд

Земјотрес во Лос Анџелес, нема повредени.

la

Поврзани вести

Земјотрес со јачина од 5,1 степен по Рихтеровата скала го погодил синоќа Лос Анџелес и предизвикал помала материјална штета, објавил Институтот за геолошки студии на Соединетите Држави.

Structural damage: Water covers a street as a city worker walks by near a water main break that occurred during a magnitude 5.1 earthquake in Fullerton, California on March 28, 2014

Епицентарот на земјотресот бил во близина на Ла Хамбре, 45 километри југоисточно од центарот на Лос Анџелес и на длабочина од 2 километри, па се почувствувал во целата калифорниска метропола.

View image on Twitter

Според американките медиуми, спасувачките служби добиле пријави за течење на водоводни цевки, но нема пријави за повредени.

View image on Twitter

Забавниот парк Дизниленд ги прекинал своите активности, а земјотресот бил почувствуван до Палм Спрингс на исток и областа Вентура на север.

Ова е втор земјотрес во градот на ангелите за само две недели.

Clean-up: A man picks up fallen goods at a CVS store after an earthquake on Friday, March 28, 2014, in La Mirada, California

Enforcement: A police officer controls the traffic as workers shut off the water valve on Friday, March 28, 2014, in Fullerton, California

Wreckage: Edison reported approximately 2,000 customers were out of power in the aftermath

Just the start: Authorities said there was a 5 per cent chance a larger earthquake would follow in the next three days

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести