среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Фотогалерија: Израел повикал 40.000 резервисти, се огласиле сирените за воздушен напад во Тел Авив

izraelska-vojska-foto-ap-1404836783-530735

Последни вести

Израелската војска повикала 40 илјади резервисти за во случај ако се одлучи да започне копнена офанзива во појасот Газа. Оваа одлука е донесена денеска од страна на израелската влада по што е започната воздушна офанзива против палестинското радикално движење Хамас, пренесуваат израелските медиуми.

Неименуван претставник на војската вели дека се разгледува опцијата за копнена офанзива.

izraelska-vojska-foto-ap-1404836402-530721

„Војската е подготвена за серии опции, вклучувајќи и копнена инвазија против Хамас кој е на власт во појасот Газа“, вели претставникот.

izraelska-vojska-foto-ap-1404836776-530733

Војската наведува дека од воздух и море нападнала 50 места во Газа и дека се подготвува за копнена инвазија, како и дека засекогаш ги спречила ракетните напади на палестинците на Израел.

izraelska-vojska-foto-ap-1404836803-530731

Минатите неколку недели имало повеќе ракетни напади поготово по убиството на тројцата млади евреи, за што е обвинет Хамас и убиството на едно младо момче од страна на еврејските екстремисти.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести